V poslední době se mnozí z vás setkávají s nabídkou brokerských firem, které zákazníky lákají na nulové poplatky. Oproti tomu stojí brokeři, kteří si poplatky účtují, a někteří třeba i vyšší, v porovnání s konkurencí. V čem je tedy rozdíl? V dnešním článku se podíváme na to, proč obchodování s „nulovými poplatky“ nemusí být tak výhodné, jak se na první pohled zdá a proč se mnohdy poplatky brokerům vyplatí.
V úvodu je třeba si ujasnit, co tvoří příjem daného brokera. Pokud si společnost neúčtuje poplatky, mohou její příjmy tvořit například úroky z držení hotovosti, z poskytnutých úvěrů, z půjčování akcií na short selling či platby za tok objednávek. A právě poslední zmíněné platby za tok objednávek (Payments for Order Flow), mohou být z hlediska investora problematické.
Pokud investor zadá objednávku k nákupu či prodeji akcií, může být objednávka brokerem směřována na klasickou burzu nebo k market makerovi (mimoburzovní strana, kde se střetává nabídka a poptávka). Pokud broker objednávku směřuje k market makerovi, který platí za tok objednávek, může za to získat určitou provizi.
Market maker si pak jak od poptávajícího, tak od kupujícího odkrojí mikro poplatek (prodávající prodá o trochu levněji a kupující koupí dráž), tzv. spread. Ten představuje příjem market makera, o který se může rozdělit s brokerem. Tento poplatek klient nevidí, je skryt v celkové ceně.
Díky tomu panuje opodstatněná obava, že brokeři, kteří žijí převážně z těchto provizí nemusí jednat vždy v nejlepším zájmu klienta a objednávky směřují místo na platformy s nejlepší nabídkou k market makerovi, který nabídne vyšší provizi.
Dále je třeba se zaměřit na to, zda broker obchoduje s fyzickými akciemi nebo se jedná o CFD obchodníka. Brokeři, kteří obchodují s fyzickými akciemi, mohou poskytovat investorům přímý vlastnický podíl na společnostech, což může být dlouhodobě stabilnější investiční strategií než spekulativní obchodování s CFD. Obchody s fyzickými akciemi představují menší riziko likvidity a transparentnější obchodní podmínky. Obecně však platí, že jsou spojeny s vyššími náklady a poplatky než CFD.
V souvislosti s CFD obchody se občas užívá pojem „casino/investice“, který naznačuje, že mohou být velmi spekulativní a rizikové. Jsou obvykle založeny na spekulaci o cenovém pohybu aktiv, jako jsou akcie, komodity, měny nebo indexy.
Posledním, ale za to velice důležitým aspektem, který ovlivňuje výši poplatků je kvalita obchodní infrastruktury a služeb brokera. Například u nás, v Mercurius Pro o.c.p., nabízíme zákaznický servis a poradenství makléře klientům i v případě minimálního vkladu. Klientům zodpovíme veškeré dotazy, pomůžeme se sestavením investičního porfolia a krok po kroku je provedeme celou cestou investičního procesu od začátku až k cíli. To u brokerů s nulovými poplatky v nabídce standardních služeb není zcela obvyklé a drobní investoři jsou tak ve své podstatě odkázání „sami na sebe.
U některých získáte makléře „k ruce“ například až při investici vyšší než 1 000 000 Kč.
Co z výše uvedených poznatků vyplývá? Při výběru toho správného partnera pro vaše investice je třeba mít povědomí o skrytých poplatcích a nákladech a jasnou představu o míře podpory, kterou budete ze strany brokera vyžadovat. Více než na nulové poplatky se zaměřte na úroveň služeb a transparentnost daného brokera.
Napsat komentář